Nordic Award Winners 2017

Denmark

Forever Now by Kristian Håskjold
Best Narrative Short at SXSW in the USA

How They Dance 2 (Hvordan de danser 2) by Jesper Ravn Nielsen
Honorable Mention, Nordic Competition at Minimalen in Norway

Land of the Free by Camilla Magid
NORDIC:DOX award at CPH:DOX in Denmark

Last Men in Aleppo by Feras Fayyad. Co-director: Steen Johannessen
World Cinema Grand Jury Prize at Sundance Film Festival in the USA
DOX:AWARD at CPH:DOX in Denmark

Sia by Annika Berg
Best Short Film at the Robert Awards in Denmark

Silent Nights by Aske Bang
Oscar Nomination Short Film (Live Action) at the Academy Awards in the USA

The John Dally Mystery by Jeppe Rønde
Special Mention at CPH:DOX in Denmark

The War Show by Obadiah Zytoon & Andreas Dalsgaard
Best Nordic Documentary at Gothenburg International Film Festival in Sweden
Best Documentary Film at the Bodil Awards in Denmark

Who We Were (Dem vi var) by Sine Skibsholt
Best Documentary at the Robert Awards in Denmark

 

Finland

About the Birds and the Bees by J.J. Vanhanen
Diploma of Merit of the Youth Jury in the National Competition under 30 Minutes at Tampere Film Festival in Finland

Boilingpoint (Kiehmispiste) by Elina Hirvonen
Church Media Foundation Prize at Tampere Film Festival in Finland

Everybody Hates Ulf (Mulkku-Ulf) by Ilona Hiltunen & Juulia Kalavainen
New Cinema Prize at Tampere Film Festival in Finland

Fucking Bunnies (Saatanan kanit) by Teemu Niukkanen
Special Prize in the National Competition under 30 Minutes at Tampere Film Festival in Finland

Hobbyhorse Revolution by Selma Vilhunen
Grand Prix in the National Competition over 30 Minutes at Tampere Film Festival in Finland
Risto Jarva Prize at Tampere Film Festival in Finland

Kaisa’s Enchanted Forrest by Katja Gauriloff
Audience Award in the National Competition at Tampere Film Festival in Finland

My Secret Forest (Saline metsäni) by Niina Brandt
Audience Award at DocPoint in Finland

My Way, Damn It! (Minus tieni, perkele!) by Kati Laukkanen
Diploma of Merit in the National Competition under 30 Minutes at Tampere Film Festival in Finland

Penelope by Heta Jäälinoja
Grand Prix in the National Competition under 30 Minutes at Tampere Film Festival in Finland

Radio Dolores by Katariina Liilqvist
Prize of the Youth Jury in the National Competition under 30 Minutes at Tampere Film Festival in Finland

Tarfala by Johannes Östergård
Student Award in the National Competition under 30 Minutes at Tampere Film Festival in Finland

The Good Postman by Tonislav Hristov
Special Prize in the National Competition over 30 Minutes at Tampere Film Festival in Finland

 

Iceland

Cubs (Ungar) by Nanna Kristín Magnúsdóttir
Best Short Film at the Edda Awards in Iceland

Inside a Volcano: The Rise of Icelandic Football (Jökullinn logar) by Sævar Gudmundsson
Best Documentary Film at the Edda Awards in Iceland

 

Norway

69 Minutes of 86 Days by Egil Håskjold Larsen
Special Mention at CPH:DOX in Denmark

Dilapidated (Forfalne) by Ole Sebastian Kåss
Prix de Réalisation at Festival Européen du Cinéma in France
Best Fiction at Amandus International Student Film Festival in Norway

Nowhere to Hide by Zaradasht Ahmed
Best Film at One World International Human Rights Film Festival in the Czech Republic

Retract (Retrett) by Itonje Søimer Guttormsen
Best Norwegian Film at Minimalen in Norway
Best Nordic Film at Minimalen in Norway

Sealers – One Last Hunt by Trude Berge Ottersen & Gry Elisabeth Mortensen
Audience Award at Tromsø International Film Festival in Norway

The Committee by Gunhild Enger & Jenni Toivoniemi
Honorable Mention, Norwegian Competition at Minimalen in Norway

The Lost Dreams of Naomi Hayakawa by Ane Hjort Guttu & Daisuke Kosugi
Special Mention at CPH:DOX in Denmark

 

Sweden

6A by Peter Modestij
Best Short Film at the Guldbagge Awards in Sweden
Best Nordic Fiction at Minimalen in Norway

After Inez (Efter Inez) by Karin Ekberg
Tempo Documentary Awards at Tempo Documentary Festival in Sweden

I was a Winner (Jag var vinnare) by Jonas Odell
Best Nordic Animation at Minimalen in Norway

Letters to Sweden (Brev till Sverige) by Salad Hilowle
Honorary Mention at Tempo Documentary Festival in Sweden

Löftet by Paula Gustafsson
Honorary Mention New Doc at Tempo Documentary Festival in Sweden

Martha & Niki by Tora Mkandawire Mårtens
Best Documentary Film at the Guldbagge Awards in Sweden
Best Editing at theGuldbagge Awards in Sweden

Midsummer Night (Sommarnatt) by Jonas Helberg Augustsén
Films From the North Award at Tromsø International Film Festival in Norway

My Gay Sister (Min homosyster) by Lia Hietala
Teddy Award for Best Short at the Berlinale in Germany

One Ticket Please by Matiss Kaza
New Doc Prize at Tempo Documentary Festival in Sweden

Studio 5 by Axel Danielson & Maximilien Van Aertryck
Tempo Short Award at Tempo Documentary Festival in Sweden

Ten Meter Tower (Hopptornet) by Maximilien van Aertryck & Axel Danielson
Special Jury Prize at Clermont-Ferrand International Short Film Festival in France
Audience Award at Clermont-Ferrand International Short Film Festival in France
Audience Award at Glasgow International Short Film Festival in the UK

The Body is a Lonely Place (Kroppen är en ensam Plats) by Ida Lindgren
Best Nordic Documentary at Minimalen in Norway

The Burden by Niki Lindroth von Bahr
Startsladden Award for Best Short Film at Gothenburg International Film Festival in Sweden

The Traffic Lights Turn Blue Tomorrow (Trafikljusen blir blå i morgon) by Ragnhild Ekner
Honorary Mention at Tempo Documentary Festival in Sweden