Winners

Trouble seeing this content? Click here!

Year   Title Director Country Award NP Festival
2018 The Deminer Hogir Horiri Sweden Nordic Documentary Award Malmö, Sweden
2018 Shadow Animals Jerry Carlsson Sweden Nordic Short Film Award Malmö, Sweden
2018 Shadow Boxer Andreas Bøggild Monies Denmark Audience Award Malmö, Sweden
2018 The Distant Barking of Dogs Simon Lereng Wilmont Denmark Children’s Choice Award Malmö, Sweden
2017 Last Men in Aleppo Feras Fayyad

Denmark, Syria,

Germany

Nordic Documentary Award Malmö, Sweden
2017 Arr. for a Scene Jonna Kina Finland Nordic Short Film Award Malmö, Sweden
2017 Loving Lorna Jessica Karlsson & Annika Karlsson Sweden Best New Nordic Voice – documentary Malmö, Sweden
2017 Penelope Heta Jäälinoja Estonia Best New Nordic Voice – Short film Malmö, Sweden
2017 Schoolyard Blues Maria Eriksson Sweden Children’s Choice Award Malmö, Sweden
2017 The Celestial Darkroom Nils Petter Löfstedt Sweden / Belgium Audience Award Malmö, Sweden
2016 Don Juan Jerzy Sladkowski Sweden / Finland Nordic Documentary Award Malmö, Sweden
2016 Brothers Aslaug Holm Norway Honorary Mention – Nordic Documentary Award Malmö, Sweden
2016 Forgotten Reason Peter Larsson Sweden Best Nordic Short Film Malmö, Sweden
2016 Dilapidated Ole Sebastian Kåss Norway Honorary Mention – Best Nordic Short Film Malmö, Sweden
2016 Front View of my Father Nicoline Skotte Jacobsen Denmark New Nordic Voices Award Malmö, Sweden
2016 Yarn

Thordur Jonsson,

Heather Millard

& Una Lorenzen

Iceland /

Poland

Audience Award Malmö, Sweden
2016 Ruth Hanna Heilborn

Iceland /

Poland

Children’s Choice Award Malmö, Sweden
2015 Democrats Camilla Nielsson   Best Nordic Documentary Malmö, Sweden
2015 Martha & Niki Tora Mårtens   Honorary Mention: Nordic Documentary Award Malmö, Sweden
2015 The Pride of Strathmoor Einar Baldvin   Best Nordic Short Film Malmö, Sweden
2015 Bird Hearts Halfdan Ullmann Tøndel   Best New Nordic Voice Malmö, Sweden
2015 This Place is Every Place Ane Hjort Guttu   Honorary Mention: New Nordic Voices Award Malmö, Sweden
2015 The Look of Silence Joshua Oppenheimer   Audience Award Malmö, Sweden
2014 Salóme Yrsa Roca Fannberg   Best Nordic Documentary Malmö, Sweden
2014 Santra and the Talking Trees Miia Tervo   Honorary Mention: Nordic Documentary Award Malmö, Sweden
2014 Wayward  Kira Richards Hansen   Best Nordic Short Film Malmö, Sweden
2014 Still Born Åsa Sandzén   Honorary Mention – Best Nordic Short Film Malmö, Sweden
2014 Carl & Niels Alexander Lind   New Nordic Voices Award Malmö, Sweden
2014 The Optimists Gunhild Westhagen Magnor   Audience Award Malmö, Sweden
2013 On Suffocation Jennifer Malmqvist Sweden Best Nordic Short Film Malmö, Sweden
2013 The Act of Killing Joshua Oppenheimer Denmark Best Nordic Documentary Malmö, Sweden
2013 A World Not Ours Mahdi Fleifel Denmark Best New Nordic Voice Malmö, Sweden
2012 Videoboy Stian Kristiansen Norway Nordic Short Film Award

Oulu,

Finland

2012 Creature Malene Choi Jensen Denmark Special Mention: Nordic Short Film Award

Oulu,

Finland

2012 Everything Will Be OK Jonas Matzow Gulbrandsen Norway Special Mention: Nordic Short Film Award

Oulu,

Finland

2012 Ballroom Dancer Andreas Kofoed & Christian Bonke Denmark Nordic Documentary Award

Oulu,

Finland

2012 The Quiet One Ina Holmqvist & Emilie Wallgren Sweden Honorary Mention: Nordic Documentary Award

Oulu,

Finland

2012 Putin’s Kiss  Lise Birk Pedersen Denmark Honorary Mention: Nordic Documentary Award

Oulu,

Finland

2012 The Betrayal Karen Winther Norway New Nordic Voices Award

Oulu,

Finland

2012 Heat Wave Adina Belin Sweden Honorary Mention: New Nordic Voices Award

Oulu,

Finland

2012 Enclosed Moments Jens Klevje & Fabian Svensson Sweden FEDEORA Award

Oulu,

Finland

2011 Killing the Chickens to Scare the Monkeys Jens Assur Sweden Nordic Short Film Award Aarhus, Denmark
2011 No Sex Just Understand Mariken Halle Sweden Special Mention: Nordic Short Film Award Aarhus, Denmark
2011 To All My Friends Behrouz Bigdeli Denmark Special Mention: Nordic Short Film Award Aarhus, Denmark
2011 Last Chapter Peter Torbiörnsson Sweden Nordic Documentary Award Aarhus, Denmark
2011 Imagining Emanuel Thomas A. Østbye Norway Honorary Mention: Nordic Documentary Award Aarhus, Denmark
2011 The Guerilla Son David Herdies & Zanyar Adami  Sweden Honorary Mention: Nordic Documentary Award Aarhus, Denmark
2011 Manenberg Karen Walltorp & Christian Virum Denmark New Nordic Voices Award Aarhus, Denmark
2011 Two Lucia von Horn Pagano Sweden Honorary Mention: New Nordic Voices Award Aarhus, Denmark
2011 Black Swan Brigitta Kontros Sweden Honorary Mention: New Nordic Voices Award Aarhus, Denmark
2011 How to Pick Berries Elina Talvensaari Finland FEDEORA Award Aarhus, Denmark
2011 Seven Years of Winter Marcus Schwenzel   Best West-Danish Film Awards Aarhus, Denmark
2011 The Art Word’s Ugly Faces Malte Klagenberg   Best West-Danish Film Awards – Best talent Aarhus, Denmark
2011 The Great Mistake Anders Berthelsen   Best West-Danish Film Awards – Honorary Mention Aarhus, Denmark
2011 Last fall Andreas Thomsen   Best West-Danish Film Awards – Honorary Mention Aarhus, Denmark
2011 Upstairs Jesper Maintz   Best West-Danish Film Awards – Honorary Mention Aarhus, Denmark
2010 Miss Remarkable & Her Career Joanna Rubin Dranger Sweden Nordic Short Film Award Bergen, Norway
2010 Sáiva Tuva Synnevåg Norway Special Mention: Nordic Short Film Award Bergen, Norway
2010 Circus Guro Bruusgaard Norway Special Mention: Nordic Short Film Award Bergen, Norway
2010 Into Eternity Michael Madsen Denmark Nordic Documentary Award Bergen, Norway
2010 Regretters Marcus Lindeen Finland Honorary Mention: Nordic Documentary Award Bergen, Norway
2010 Portrait of a Man Visa Koiso-Kanttila Finland Honorary Mention: Nordic Documentary Award Bergen, Norway
2010 My Heart, My Bad Mari-Kaisu Mononen Finland New Nordic Voices Award Bergen, Norway
2010 The Guest Henrik Malmgren Denmark Honorary Mention: New Nordic Voices Award Bergen, Norway
2009 Anna Rúnar Rúnarsson Denmark Nordic Short Film Award Reykjavik, Iceland
2009 Seeds of the Fall Patrik Eklund Sweden Special Mention: Nordic Short Film Award Reykjavik, Iceland
2009 Still Birds Sara Eliasson Norway Special Mention: Nordic Short Film Award Reykjavik, Iceland
2009 The Red Chapel Mads Brügger Demark Nordic Documentary Award Reykjavik, Iceland
2009 Side by Side  Christian Sønderby Jepsen Denmark Honorary Mention: Nordic Documentary Award Reykjavik, Iceland
2009 Between Dreams Iris Olsson Finland Honorary Mention: Nordic Documentary Award Reykjavik, Iceland
2009 Toxic Playground William Johansson and Lars Edman Sweden New Nordic Voices Award Reykjavik, Iceland
2009 Strays  Sutharsan Bala Norway Honorary Mention: New Nordic Voices Award Reykjavik, Iceland
2009 Fish Åsa Johannisson Sweden Canal+ Award Reykjavik, Iceland
2009 One Thousand Stories Annti Haase and Jussi Oroza Finland NFTF – Open Source Development Grant Reykjavik, Iceland
2008 Big John Håvard Bustnes Norway Nordic Documentary Award Malmö, Sweden
2008 Lies Jonas Odell Sweden Honorary Mention: Nordic Documentary Award Malmö, Sweden
2008 Recipes Disaster by John Webster Finland Honorary Mention: Nordic Documentary Award Malmö, Sweden
2008 Statistics Solveig Melkeraaen Norway Sparbanksstiftelsen Skånes Award, Best Documentary under 30 min Malmö, Sweden
2008 Young Man Falling Martin de Thurah Denmark Nordic Short Film Award Malmö, Sweden
2008 The Tale of Little Puppetboy Johannes Nyholm Sweden Special Mention: Nordic Short Film Award Malmö, Sweden
2008 69 Nikolaj Viborg Denmark New Nordic Voices Award Malmö, Sweden
2008 Alone, Together Annika Grof Finland Honorary Mention: New Nordic Voices Award Malmö, Sweden
2008 The Last Elephant Antti Laakso Finland Honorary Mention: New Nordic Voices Award Malmö, Sweden
2008 Out of Spjald Thomas Glud & Lars Wass Denmark Canal+ Award Malmö, Sweden
2008 The Undertaker Students Lisa Bergström Sweden SF Nordic Talent Pitch Award Malmö, Sweden
2007 USA vs Al-Arian Line Halvorsen Norway Nordic Documentary Award

Oulu,

Finland

2007 Lilli Oliwia Tonteri Finland Special Mention: Nordic Documentary Award

Oulu,

Finland

2007 Girls Hanne Myren Norway Special Mention: Nordic Documentary Award

Oulu,

Finland

2007 Love and War Fredrik Emilson Sweden Nordic Short Film Award

Oulu,

Finland

2007 Wrestling Grimur Hákonarson Iceland Special Mention: Nordic Short Film Award

Oulu,

Finland

2007 Situation Frank Patrik Eklund Sweden Special Mention: Nordic Short Film Award

Oulu,

Finland

2007 The Walk  Csaba Bene Perlenberg Sweden New Nordic Voices Award

Oulu,

Finland

2007 In the Meantime Lisa Jonsson & Malin Nicander Sweden Honorary Mention: New Nordic Voices Award

Oulu,

Finland

2007 Stuck Olavi Linna Denmark Honorary Mention: New Nordic Voices Award

Oulu,

Finland

2007 Harvest Sami Korjus Finland Canal+ Award

Oulu,

Finland

2007 The Irresistible Smile Ami Lindholm Finland Neo Arena Award

Oulu,

Finland

2007 Flatmates Magnus Mork Norway SF Film: Nordic Talent Award

Oulu,

Finland

2006 Forgotten Agnieszka Lukasiak Sweden Nordic Documentary Award Aarhus, Denmark
2006 No Man is an Island Sonja Lindén Finland Special Mention: Nordic Documentary Award Aarhus, Denmark
2006 Beth’s Diary Mikala Krogh Denmark Special Mention: Nordic Documentary Award Aarhus, Denmark
2006 Coco-Nuts Charlotte Blom Norway Nordic Short Film Award Aarhus, Denmark
2006 Trouble Dag Johan Haugerud Norway Special Mention: Nordic Short Film Award Aarhus, Denmark
2006 Lullaby Margreth Olin Norway Special Mention: Nordic Short Film Award Aarhus, Denmark
2006 Twinkle, Twinkle Little Star Heidi Maria Faisst Denmark SF Film: Nordic Talent Award Aarhus, Denmark
2006 Linerboard Jens Jonsson Sweden Canal + Award Aarhus, Denmark
2005 Panther Martin Terje Rangnes Norway Best Short Film Bergen, Norway
2005 The German Secret (Den tyske hemmelighed) Lars Johansson Denmark Best Documentary Bergen, Norway
2005 That Kind of Man (En sånn mann) Gine Therese Grønner Norway The Nordic Talent Award Bergen, Norway
2005 Bawke Hisham Zaman Norway Canal+ Award Bergen, Norway
2005 Bawke Hisham Zaman Norway Honorary Mention: Short Film Bergen, Norway
2005 A Night Story (En nattsaga) Maja Lindstrom Sweden Honorary Mention: Short Film Bergen, Norway
2005 Snapshots from Reality Johanna St Michaels Sweden Honorary Mention: Documentary Bergen, Norway
2005 The Mind of My Father Vibe Mogensen Denmark Honorary Mention: Documentary Bergen, Norway
2005 Along the Road Little Child Susanna Helke & Virpi Suutari Finland Honorary Mention: Documentary Bergen, Norway
2004 The Last Farm in the Valley (Sídasti bærinn í dalnum) Rúnar Rúnarsson Iceland Best Short Film Reykjavik, Iceland
2004 Father to Son (Isältä pojalle) Visa Koiso-Kanttila Finland Best Documentary Reykjavik, Iceland
2004 Rocket Brothers Kasper Torsting Denmark Best Documentary Reykjavik, Iceland
2004 Jerusalem My Love (Jerusalem, min elskede) Jeppe Rønde Denmark Audience Award Reykjavik, Iceland
2004 The Last Words of Hreggvidur (Sidustu ord Hreggvids) Grímur Hákonarson Iceland Canal+ Award Reykjavik, Iceland
2004 Fragile Jens Jonsson Sweden Honorary Mention: Short Film Reykjavik, Iceland
2004 Nightshift (Yövuoro) Simo Koivunen, Samppa Kukkonen & Sara Wahl Finland Honorary Mention: Short Film Reykjavik, Iceland
2004 Jerusalem My Love (Jerusalem, min elskede) Jeppe Rønde Denmark Honorary Mention: Documentary Reykjavik, Iceland
2003 Scattered in the Wind (Puhalluskukkapoika ja Taivaankorjaaja) Raimo O. Niemi Finland Best Short Film Malmö, Sweden
2003 Screaming Men (Huutajat – Screaming Men) Mika Ronkainen Finland Best Documentary Malmö, Sweden
2003 Familiy Files Mari Soppela Finland Best Documentary Malmö, Sweden
2003 All in All (Alt i alt) Torbjørn Skårild Norway Canal+ Award Malmö, Sweden
2003 Fear LESS Therese Jacobsen Norway Honorary Mention: Short Film Malmö, Sweden
2003 Between Us (Mellem os) Laurits Munch-Petersen Denmark Honorary Mention: Short Film Malmö, Sweden
2003 The Man Who Loved Haugesund (Mannen som elsket Haugesund) Jon Haukeland & Tore Vollani Norway Honorary Mention: Documentary Malmö, Sweden
2002 Malcolm Baker Karim Sweden Best Short Film

Oulu,

Finland

2002 Family Phie Ambo-Nielsen & Sami Martin Saif Denmark Best Documentary

Oulu,

Finland

2002 Viktor and his Brothers (Viktor och hans bröder) Mårten Klingberg   Audience Award

Oulu,

Finland

2002 Save the Children (Redd barna) Terje Rangnes Norway Canal+ Award

Oulu,

Finland

2002 Last Supper (Eläköön markkinatalous) Christian Lindblad Finland Nokia Award

Oulu,

Finland

2002 Aria Pjotr Sapegin Norway Honorary Mention: Short Film

Oulu,

Finland

2002 The Paradise (Paradiset) Maria Hedman Sweden Honorary Mention: Short Film

Oulu,

Finland

2002 Hidden (Gömd), Hanna Heilborn David Aronowitsch & Mats Johansson Sweden Honorary Mention: Documentary

Oulu,

Finland

2002 All About My Father (Alt om min far) Even Benestad Norway Honorary Mention: Documentary

Oulu,

Finland

2001 Music for One Appartment and Six Drummers Ola Simonsson & Johannes Stjärne Nilsson Sweden Best Short Film Aarhus, Denmark
2001 The Idle Ones (Joutilaat) Virpi Suutari & Susanna Helke Finland Best Documentary Aarhus, Denmark
2001 Cool and Crazy (Heftig og Begeistret) Knut Erik Jensen Norway Audience Award Aarhus, Denmark
2001 Pizza Passionata Kari Juusonen Finland Honorary Mention: Short Film Aarhus, Denmark
2001 Hormones and Other Demons (Hormoner og andre demoner) Sara Johnsen Norway Honorary Mention: Short Film Aarhus, Denmark
2001 Grandmother, Hitler and I (Mormor, Hitler och jag) Carl Johan de Geer Sweden Honorary Mention: Documentary Aarhus, Denmark
2001 Blatnoi Mir Jouni Hiltunen Finland Honorary Mention: Documentary Aarhus, Denmark
2001 Notes on Silence (Notater om tavshed) Dorthe Høeg Brask Denmark Honorary Mention: Documentary Aarhus, Denmark
2000 Consolation Service (Lohdutusseremonia) Eija-Liisa Ahtila Finland Best Short Film Bergen, Norway
2000 My Mother had Fourteen Children (Min mamma hade fjorton barn) Lars Lennart Forsberg Sweden Best Documentary Bergen, Norway
2000 Gifted Beauties (Ung, vakker og begavet…) Anne Kjersti Bjørn Norway Audience Award Bergen, Norway
2000 The Heist (Kuppet) Dennis Petersen & Fredrik Meldal Nørgaard Denmark Canal+ Award Bergen, Norway
2000 Saana Hyvärinen & Maria Järvenhelmi in Small Pilgrimage (Pieni pyhiinvaellus) Heikki Hyvärinen Finland Best Acting Bergen, Norway
2000 80 Degrees East of Birdland Sølvi Lindseth Norway Honorary Mention: Short Film Bergen, Norway
2000 Waiting for Godot at de Gaulle Alexis Kourus Finland Honorary Mention: Documentary Bergen, Norway
2000 God’s Hand is Closed (Gud gav med stängd hand) Bo Ölen Sweden Honorary Mention: Documentary Bergen, Norway
1999 Lost Weekend Dagur Kári Pétursson Iceland Best Short Film Reykjavik, Iceland
1999 Addicted to Solitude Jon Bang Carlsen Denmark Best Documentary Reykjavik, Iceland
1999 Little Man (Lille mænsk) Peter Schönau Fog Denmark Honorary Mention: Short Film Reykjavik, Iceland
1999 My Grandmother Ironed the King’s Shirts (Min bestemor strøk kongens skjorter) Toril Kove Norway Honorary Mention: Short Film Reykjavik, Iceland
1999 In the House of Angels (Dei mjuke hendene) Margret Olin Norway Honorary Mention: Documentary Reykjavik, Iceland
1999 Dad an Me (Pappa och jag) Linda Västrik Sweden Honorary Mention: Documentary Reykjavik, Iceland
1998 Silence Sylvie Bringas & Orly Yadin Sweden Nordic Short Film Award Kiruna, Sweden
1998 The Girl with the Scissors (Piken med saksen) Thorkil Evan Nielsen Norway Nordic Short Film Award Kiruna, Sweden
1998 White Sky (Valkoinen taivas) Virpi Suutari & Susanna Helke Finland Nordic Documentary Award Kiruna, Sweden
1998 Living Amongst Lions (Leve blandt løver) Sigve Endresen Norway Nordic Documentary Award Kiruna, Sweden
1998 One Night With You Georg Rødsten Norway Canal+ Award Kiruna, Sweden
1998 Kestrel’s Eye (Falkens öga) Mikael Kristersson Sweden The KODAK & FilmTeknik Award Kiruna, Sweden
1998 Flaneur III: Benjamin’s Shadow (Flâneur III: Benjamins skygge) Torben Skjødt Jensen Denmark Filmkontakt Nord Travel Grants Kiruna, Sweden
1998 Children of Gaia (Gaias børn) Bente Milton Denmark Filmkontakt Nord Travel Grants Kiruna, Sweden
1998 One Day a Man Bought a House (Huset på kampen) Pjotr Sapegin Norway Filmkontakt Nord Travel Grants Kiruna, Sweden
1997 Swedish Roulette (Svensk roulette) Anders Gustafsson Sweden Nordic Short Film Award Helsinki, Finland
1997 Vision Man William Long Sweden Nordic Documentary Award Helsinki, Finland
1997 Killer Boots Kjell-Åke Olsson Sweden Special Prize of the Jury: Documentary Helsinki, Finland
1997 When Life Departs (Når livet går sin vej) Karsten Kiilerich Denmark Honorary Mention: Short Film Helsinki, Finland
1997 Kovehar – Three Days of Butcher (Kovehar – Lihanleikkaajan Kolme Päivää) Olli Saarela Finland Honorary Mention: Short Film Helsinki, Finland
1997 Their Frozen Dream (En frusen dröm) Jan Troel Sweden Honorary Mention: Documentary Helsinki, Finland
1996 Pin-Up Mats Olof Olsson Sweden Best Short Film Copenhagen, Denmark
1996 Sin – A Documentary on Daily Offences (Synti – Dokumenttijokapäiväisistä rikoksista) Virpi Suutari & Susanna Helke   Best Documentary Copenhagen, Denmark
1996 The Glasshouse Prisoner (Blomsterfangen) Jens Arentzen Denmark Audience Award Copenhagen, Denmark
1996 Reindeer-Scoring in Jukkasjärvi (Renmärkning i Jukkasjärvi) Johan Hagelbäck Sweden Special Prize of the Jury: Short Film Copenhagen, Denmark
1996 Sunshadow (I skuggen av solen) Susanna Edwards Sweden Special Prize of the Jury: Documentary Copenhagen, Denmark
1995 Depth Solitude (Dypets ensomhet) Joachim Solum & Thomas Lien Norway Best Short Film Bergen, Norway
1995 Betrayal (Förräderi) Fredrik von Krusenstjerna Sweden Best Documentary Bergen, Norway
1995 Never (Gränsen) Reza Parsa Sweden Audience Award Bergen, Norway
1995 Mons the Cat (Katten Mons) Pjotr Sapegin Norway Honorary Mention: Children’s Film Bergen, Norway
1995 Spellbound (Bergtagen) Solveig Nordlund Norway Honorary Mention: Fiction Bergen, Norway
1995 Tino Tahvo Hirvonen Finland Honorary Mention: Short Documentary Bergen, Norway
1995 Words (Ord) Jens Loftager Denmark Honorary Mention: Long Documentary Bergen, Norway
1995 The Maiden and Soldier (Tyttö ja sotamies) Katariina Lillqvist Finland Honorary Mention: Animation Bergen, Norway
1995 Information is Free Johan Söderberg & Erik Pauser Sweden Honorary Mention: Experimental Bergen, Norway
1995 Blackout Roderigo Stocheff Norway Honorary Mention: Best Direction Bergen, Norway
1995 Never (Gränsen) Reza Parsa Sweden Honorary Mention: Debutant Bergen, Norway
1994 The Boy Who Walked Backwards (Drengen der gik baglæns) Thomas Vinterberg Denmark Best Short Film Reykjavik, Iceland
1994 The Dancer (Dansaren) Donya Feurer Sweden Best Documentary Reykjavik, Iceland
1994 The Boy Who Walked Backwards (Drengen der gik baglæns) Thomas Vinterberg Denmark Audience Award Reykjavik, Iceland
1994 Leaning Backwards (Lutning) Eva Lidström Sweden Honorary Mention: Children’s Film Reykjavik, Iceland
1994 Break-In… The Anatomy of a Gig (Kili-Kali) Eesa Illi Finland Honorary Mention: Fiction Reykjavik, Iceland
1994 The Chamberstork (Kamarihaikara) Katariina Lillqvist Finland Honorary Mention: Animation Reykjavik, Iceland
1994 Revolver (Här är karusellen) Jonas Odell, Stig Bergqvist, Lars Ohlson & Martti Ekstrand Sweden Honorary Mention: Experimental Reykjavik, Iceland
1993 Land of Happiness (Onnen Maa) Markku Pölönen Finland Best Short Film Kristianstad, Sweden
1993 Tell Me What You Saw (Sanokaa mitä näitte) Kiti Luostarinen Finland Best Documentary Kristianstad, Sweden
1993 Suckers (Pölymurikauppiaat) John Webster Finland Audience Award Kristianstad, Sweden
1993 The Tinder Box (Fyrtøjet) Mihail Badica Denmark Honorary Mention: Children’s Film Kristianstad, Sweden
1993 Eating Out Pål Sletaune Norway Honorary Mention: Fiction Kristianstad, Sweden
1993 Reflections in My Eye (Det speglar i mitt öga) Nina Hedenius Sweden Honorary Mention: Documentary Kristianstad, Sweden
1993 Hagelbäck’s Meal Break – Mr. Buck (Hagelbäcks matrast – Bockarna Bruse) Johan Hagelbäck Sweden Honorary Mention: Animation Kristianstad, Sweden
1993 A Fairytale of our Time (Ævintyri á okkar tímum Inga Lisa Middleton Iceland Honorary Mention: Experimental Kristianstad, Sweden
1992 Five Minutes for the Souls of America (Pichqa minutukuna llaqtanchispi wanuqkunamanta) Cesar Galindo   Best Short Film

Vasa,

Sweden

1992 Facing Death (Se döden) Lars Westman Sweden Best Documentary

Vasa,

Sweden

1992 Five Minutes for the Souls of America (Pichqa minutukuna llaqtanchispi wanuqkunamanta) Cesar Galindo   Audience Award

Vasa,

Sweden

1992 The Boy-Hunt, (killjakten) Lena Hellman Sweden Honorary Mention: Children’s Film

Vasa,

Sweden

1992 There is Someone even Smaller than Anna (Det finns noen som er mindre enn Anna) Torun Lian Norway Honorary Mention: Fiction

Vasa,

Sweden

1992 Milkpayday (Mjölklönedag) Mikko Piela Finland Honorary Mention: Documentary

Vasa,

Sweden

1992 A Little Film for my Sisters… (En liten film för mina systrar) Åsa Sjöström Sweden Honorary Mention: Animation

Vasa,

Sweden

1991 World of Glory (Härlig är jorden) Roy Andersson Sweden Best Short Film Aarhus, Denmark
1991 Darkness Marja Pensala Finland Best Documentary Aarhus, Denmark
1991 A Year Along the Abandoned Road (Året gjennom Barfjord) Morten Skallerud Norway Audience Award Aarhus, Denmark
1991 Let’s Dance Paul-Anders Simma Norway/ Finland Honorary Mention: Children’s Film Aarhus, Denmark
1991 Moonshadow (Månskugga) Elisabeth Marton Sweden Honorary Mention: Fiction Aarhus, Denmark
1991 It’s a Blue World Torben Skjødt Jensen Denmark Honorary Mention: Documentary Aarhus, Denmark
1991 Hasse’s Diary (Hasses dagbok) Johan Hagelbäck Sweden Honorary Mention: Animation Aarhus, Denmark
1990 Sijainen Antti Peippo Finland Best Short Film Grimstad, Norway
1990 (1) 1700 Metres from the Future (1700 meter fra fremtiden) Ulla Boje Rasmussen Denmark Best Documentary Grimstad, Norway
1990 (2) For Your Life (For harde livet) Sigve Endresen Norway Best Documentary Grimstad, Norway
1990 From God to Newton to Chaos (Fra Gud til Newton til Kaos) Hans Otto Nicolaysen Norway Special Prize of the Jury Grimstad, Norway
1990 Prima Ballerina Angelica Lundqvist Sweden Honorary Mention: Children’s Film Grimstad, Norway
1990 Gregor Olsson köper en bil Björn Runge Sweden Honorary Mention: Fiction Grimstad, Norway
1990 Thought Criminals (Ajatusrikolliset) Kaisa Rastimo Finland Honorary Mention: Documentary Grimstad, Norway
1990 The Public Voice (Den offentlige røst) Leif Marcussen Denmark Honorary Mention: Animation Grimstad, Norway