Nordic Award Winners 2018

Denmark

A Worthy Man (En værdig mand) by Kristian Håskjold
Best Student Film at Tirana International Film Film Festival in Albania
Vimeo Staff Pick Award at Odense International Film Festival in Denmark
Horizon Award (Best Student Film) at The 24fps International Short Film Festival in USA

Atelier by Elsa María Jakobsdóttir
Best Short Film at Edda Awards in Iceland

Doel by Frederik Sølberg
Best Feature at Dokubaku International Documentary Film Festival in Azerbaijan

False Confessions by Katrine Philp
Politiken Audience Award at CPH:DOX in Denmark
Special Jury Award at Los Angeles Film Festival in USA

Haunted by Christian Einshøj
Best International Short Documentary Award at HOTDOCS in Canada

Last Men in Aleppo by Feras Fayyad. Co-director: Steen Johannessen
Nomination Best Feature Documentary Film at the Academy Awards in the USA
Outstanding Current Affairs Documentary at News and Documentary Emmy Awards
Peabody Award for Documentary at the Peabody Awards in USA

Lykkelænder by Lasse Lau
Nordic:Dox Award at CPH:DOX in Denmark

Shadow Boxer by Andreas Bøggild Monies
Young People’s Jury Award at TIFF Kids Festival in Canada
People’s Choice Award for Favourite Short Film at TIFF Kids Festival in Canada
Children’s Choice Award at Nordisk Panorama

Soaring Soldiers (Svævende soldater) by Cecilie Elmholt Skou
Audience Award at National Festival For Talented Youth in USA

Solar Walk by Réka Bucsi
Audi Short Film Award at Berlin Film Festival in Germany

The Distant Barking of Dogs by Simon Lereng Wilmont
Best Nordic Documentary at Göteborg International Film Festival in Sweden
Student Jury Award at Docudays UA International Human Rights Documentary Film Festival in Ukraine
VIKTOR Main Competition DOK.international at DOK.Fest in Germany
The Best Documentary “Golden Alexander” Award at Thessaloniki Documentary Festival in Greece
Human Values Award of the Hellenic Parliament at Thessaloniki Documentary Festival in Greece
The FIPRESCI Award at Thessaloniki Documentary Festival in Greece
Youth Jury’s Award for Best Feature Documentary at Geneve Forum on Human Rights in Switzerland
Best Documentary Award at Sao Paolo International Documentary Festival in Brazil
SOS Children’s Villages Worldwide Award and the Viktor Main Competition International Doc award at München Documentary Festival in Germany
Documentary Academy Award at Against Gravity in Poland
Best International Film at Docaviv International Documentary Film Festival in Israel
Best Documentary at Docsbarcelona in Spain
Grand Prix Nordic Documentary at Oslo PIX in Norway
Grand Prix at EBS International Documentary Film Festival in South Korea
McBaine Documentary Feature Award Winner at San Francisco International Film Festival in USA
Audience Award at Nordisk Panorama

The Return by Malene Choi Jensen
Special Mention at Göteborg International Film Festival in Sweden
Special Jury Prize at Brussels International Film Festival in Belgium
Special Jury Prize  at Jeonju International Film Festival in South Korea

The Sunken Convent by Michael Panduro
Special Mention at Ploiesti IFF in Romania
Best Int. Short at Dracula Film Festival in Romania

Translations by Tinne Zenner
Special Mention for New:Vision Award at CPH:DOX in Denmark

We Could be Heroes by Hind Bensari
Best International Feature Documentary Award at HOTDOCS in Canada

Weltschmerz by Jesper Dalgaard
Special Mention at Sheffield Doc Fest

 

Finland

A Home in memory by Helena Öst
Short Doc Award in the Nordic Film Festival in USA

Birds in the Earth by Marja Helander
Special prize in the National Competition under 30 minutes at Tampere Film Festival in Finland
Risto Jarva Prize at Tampere Film Festival in Finland

Entrepreneur by Virpi Suutari
Special prize in the National Competition at at Tampere Film Festival in Finland
Aidience Award in the National Competition at Tampere Film Festival in Finland
Church Media Foundation Award at Tampere Film Festival in Finland

Flame (Polte) by Sami van Ingen
Diploma of Merit. National Competition for films under 30 minutes at Tampere Film Festival in Finland
Best Film by Audience Jury Award at the IV Fronteira International Documentary and Experimental Film Festival in Brasil

Penelope by Heta Jäälinoja
Anca Student Award at Fest Anca Animation Festival in Slovakia
Audience Award at Festival Silhouette in France
Youth Jury Award at Etiuda & Anima International Film Festival in Poland
Jury Special Mention at Animakom Animated Film Festival in Spain
Special Award at SICAF International Student’s Animation Film Festival in Korea
Best Student Film at Tofuzi International Animated Film Festival in Georgia
Best Student Film at Kinoproba Student Film Festival in Russia

Punk Voyage by Jukka Kärkkäinen & J-P Passi
Main Prize over 30 minute in the National competition at Tampere Film Festival in Finland

Raghu Rai – An Unframed Portrait by Avani Rai
Honorary Mention for Best Nordic Documentary at at Nordisk Panorama

Reminiscenses by Reetta Niettaanmäen & Erika Weiste
Youth Jury Award at Tampere Film Festival in Finland

Rose Garden by Hannu-Pekka Peltomaa
Diploma of Merit of the Youth Jury in the National Competition under 30 Minutes at Tampere Film Festival in Finland
Uusi Kino Prize at Tampere Film Festival in Finland

Saladdin Castique by Anssi Kasitonni
Jury of the Ministry for Culture and Science of the State of North Rhine-Westphalia – Special Mention at International Short Film Festival Oberhausen in Germany

The Ceiling by Teppo Airaksinen
Special Prize at Tampere Film Festival in Finland

The Illuminators (Valontuojat) by Antti Haase
1st prize of International Professional category at Tellling Tales Film Festival in the UK
Audience Favorite Award at DocUTAH International Documentary Film Festival in USA
Best Documentary Award at Nordic Film Days Lübeck in Germany

 

Iceland

Beyond Strength by Baldvin Z
Best Documentary at Eddan Awards in Iceland

Kanema’s Song by Anna Thora Steinthorsdóttir
Jury Award at Skjaldborg in Iceland
Audience Award at Skjaldborg in Iceland

UseLess by Rakel Garðarsdóttir and Ágústa M. Ólafsdóttir
Silver award in the “Fight and adaption to climate change” category from Deauvill Green Award
Special Mention from EcoAct
Best Film Award at International Green Film Festival in Poland
Best Environmental Film Award at DOC LA in USA
Best Documentary Award at NYCTV Festival in USA

 

Norway

A Place We Call Reality by Kristoffer Borgli
The Norwegian Film Critics’ Award for Best Short Film at the Norwegian Short Film Festival in Norway

A Toad Story (Kunsten å leggje seg paddeflat) by Are Pilskog
Audience Choice Award at Viten Film Festival in Norway

Hvalagapet by Liss-Anett Steinskog
Terje Vigen Award at the Norwegian Short Film Festival in Norway

My Heart Belongs to Daddy (Røverdatter) by Sofia Aronsen Haugan & Carsten Aanonsen
Best Documentary at Amanda Awards in Norway

No Man is an Island by Ali Parandian
Best Short Film at Amanda Awards in Norway

Odd is an Egg (Odd er et egg) by Kristin Ulseth
Nominated for the National Film Award Amanda for Best Short Film in Norway
Honorable Mention – Best Norwegian Film at Minimalen Short Film Festival in Norway

The Green Valley (Den Grønne Dalen) by Ellen H. Ugelstad
Golden Chair for Best Norwegian Short Film at the Norwegian Short Film Festival in Norway
Honorary Mention for Best Nordic Short Film at Nordisk Panorama

The Night by Steffan Strandberg
Special Mention for Nordic:Dox Award at CPH:DOX in Denmark

Thank You for the Rain by Julia Dahr
WWF Hellas Award for the best film in the “Habitat” section at Thessaloniki Documentary Festival in Greece

 

Sweden

#will by Per Sundström
Humanitarian Award at Melbourne Independent Filmmakers Festival in Australia

1981 (Nittonhundraåttioett) by Dawid Ullgren
Uppsala Early Bird at Uppsala International Film Festival in Sweden

As We’re Told by Erik Holmström and Fredrik Wenzel
Golden Chair for Best Norwegian Short Documentary at the Norwegian Short Film Festival in Norway

Fuck You by Anette Sidor
Special Mention for Best Short Film at Toronto International Film Festival in Canada

I Will Always Love You Kingen by Amanda Kernell
Best film in the Films from the North section at Tromsø International Film Festival in Norway
Best Short Film at Imaginative in Canada

JUCK (THRUST) by Olivia Kastebring, Julia Gumpert en Ulrika Bandeira
Special Prize of the Generation 14plus Jury at Berlin Film Festival in Germany
Special Mention at NTR Go Short Awards for Best European Short Animation Film at Go Short in The Netherlands
Jury Prize for Best Documentary Short Film at Seattle International Film Festival in USA

Martyren by Ahmed Abdullahi
Audience Award in the National Competition at Uppsala International Film Festival in Sweden

Schoolyard Blues (Skolstartssorg) by Maria Eriksson
Grand Jury Prize for Best College Student Short at Nashville Film Festival in USA
Director’s Circle Award at Poppy Jasper International Film Festival in USA
Best Short Film, Theme: Childhood at FICBAC Atlantic International Film Festival in Colombia
Audience Award at Kinosmena Minsk International Short Film Festival in Belarus
Best International Short Film at International Film Festival Kinenova Skopje in Macedonia
Best Fiction Short at Minikino Film Week, Bali International Short Film Festival in Indonesia
International Youth Jury Award at Minikino Film Week, Bali International Short Film Festival in Indonesia

Shadow Animals (Skuggdjur) by Jerry Carlsson
Special Jury Prize and CANAL+ Award at Clermont-Ferrand International Short Film Festival
Golden Gate Awards for Short Films at San Francisco International Film Festival in USA
Filmin Obliqua Grand Prix at Mecal International Short Film and Animation Festival in Spain
Best Narrative Short Film at Mammoth Lakes Film Festival in USA
Blue Angel Award for Best Short Film at Art Film Fest in Slovakia
Best Live-Action Short Over 15 Minutes at Palm Springs International Shortfest in USA
Best Nordic Documentary at at Nordisk Panorama
Jury Award at Kaohsiung Film Festival in Taiwan
Jury Award at Portland Dance Film Fest in USA
Jury Prize at San Francisco International Festival of Short Films (SF Shorts) in USA

Silvana by Mika Gustafson, Olivia Kastebring & Christina Tsiobanelis
Best Documentary at 2018 Guldbaggen Awards in Sweden

Stronger than a Bullet by Maryam Ebrahimi
Tempo Documentary Award at Tempo film festival in Sweden
Best International Documentary at FIPA – Festival Internacionale de Programmes Audiovisuales

The Burden by Niki Lindroth von Bahr
Best Short Film at 2018 Guldbaggen Awards in Sweden
Best Animation Film at Clermont-Ferrand International Short Film Festival
Best Animation Short Film at REGARD – Saguenay International Short Film Festival
Best Animation Short at Sarasota Film Festival in USA
Innovation Award at Animakom in Spain
Best Short Film at Hong Kong International Film Festival in Hongkong
Best of Ten at Short Waves in Poland
Grand Prix at Glas Animated Festival in USA
Audience Award at Glas Animated Festival in USA
International Audience Award at Glasgow Short Film Festival in UK
Best Animimated Short Film at Regard International Short Film Festival in Canada
The Tricky Women Audience Award at Tricky Women International Animation Film Festival in Austria
The Tricky Women Award at Tricky Women International Animation Film Festival in Austria
Best Nordic Animation at Minimalen in Norway
Best Short Fiction at Neuchâtel Film Festival in Switzerland
Audience Award at Flatpack Film Festival in UK
Grand Prix & Audience Award at Fredrikstad Animation Festival in Norway

The Deminer by Hogir Hirori and Shinwar Kamal
Best Film Award for One World Film Festival in Czech Republic
Best documentary at Yalta International Film Festival in Crimea
Audience Award at Inconvenient Films Festival in Lithuania
Jury Award for Best Conscience Documentary at Docville International Documentary Film Festival in Belgium
Human Rights Human Wrongs Award at Human International Documentary Film Festival in Norway
Human Rights Award at Guth Gafa International Documentary in Ireland
Best Nordic Documentary at at Nordisk Panorama

The Raft by Marcus Lindeen
Dox:Award at CPH:DOX in Denmark
Grand Ecran Prize at Pariscience Film Festival in France

Tweener (Brottas) by Julia Thelin
Best Short Film at BUFF in Sweden
Best Swedish Short Film at Uppsala International Film Festival in Sweden