Nordic Award Winners 2019

 

Denmark

Cold Case Hammarskjöld by Mads Brügger
Golden Butterfly Camera Justitia Award at Movies that Matter in The Netherlands
Honorary Mention – Best Feature Length Documentary at Nordic/Docs in Norway
Best Documentary Feature Film at Greenwich International Film Festival in USA
Best Feature or Medium-Length Documentary at It’s All True – International Documentary Film Festival, Brazil
Best Documentary Film at Lighthouse International Film Festival
Bydgoszcz ART.DOC Award – Special Mention at Millennium Docs Against Gravity in Poland
ARRI/OSRAM Award – Special Mention at Munich DOkFest, Germany
Nominee World Cinema Documentary Competition at Sudance in USA

Hearthbound by Janus Metz and Sine Plambech
Jury award for Best International Documentary at DocVille, Belgium

Humanity on Trial by Jonas Bruun
City of Malmö’s Audience Award at Nordisk Panorama

Maja by Marijana Jankovic
Best Short Film – Fiction at Robert Awards in Denmark
Best Narrative Short at Tribeca Film Festival in USA

No Ill Will (Ikki illa meint) by Andrias Høgenni
Nominee Best Short Canal+ Award – Semaine de la Critique at Cannes Film Festival in France
Honourable Mention for Best Nordic Short Film Award at Nordisk Panorama

Rediscovery by Phie Ambo
ARRI AMIRA Award at Munich DOkFest, Germany

Secrets Between Lovers by Kathrine Skibsted, Andrine Moland og Caroline Salic
DR Talentpris at CPH:DOX in Denmark

Songbird by Lucy Greenwell, Michelle Kranot and Uri Kranot
Best virtual reality experience at Thessaloniki documentary film festival in Greece
Special mention at Festival du Nouveau Cinéma Montreal in Canada

The Cave by Feras Fayyad
The Grolsch People’s Choice Documentary Award at Toronto International Film Festival in Canada
Best Testimony on Politics at Ji.hlava IDFF in Czech Republic

The Distant Barking of Dogs (Olegs krig) by Simon Lereng Wilmont
Best Documentary at Robert Awards in Denmark
Spotlight Award at Cinema Eye in the USA
Special Jury Award at Salem Film Festival in USA
Billedbladets TV-Pris in Denmark
Best documentary at Bodil Award in Denmark
Pordenone Docs Fest Competition at Le Voci del’Inchiesta in Italy

You are Still Somebody’s Someone (Vi lader billedet stå et øjeblik) by Esther Wellejus
Best Short Film – Documentary at Robert Awards in Denmark

 

Finland

Animal Bridge U-3033 (Eläinsilta U-3033) by Milja Viita
Risto Jarva Prize at Tampere International Film Festival in Finland

DIY Life: The Story of Combat Rock Industry by Janne Tanskanen, Ville Asikainen
Audience Award at Tampere International Film Festival in Finland

Family Time (Mummola) by Tia Kuovo
Special Prize in the National Competition of under 30 minutes films at Tampere International Film Festival in Finland

From Matti With Love by Jarno Lindemark
Best Live Action Award at Interfilm Festival in Germany

Gods of Molenbeek (Aatos ja Amine) by Reetta Huhtanen
Church Media Foundation Prize at Tampere International Film Festival in Finland
Special Prize in the National Competition for films over 30 minute at Tampere International Film Festival in Finland
Audience Award and The Critic’s Choise Award at DocPoint – Helsinki Documentary Film Festival in Finland

How to Approach a Giant Hole (Hur man närmar sig ett stort hål) by Sawandi Groskind
Best Nordic Film at Minimalen Short Film Festival in Norway

Power of Yoik (Luodi fábmu) by Paul-Anders Simma
Documentary Film Prize of the North DGB District at Nordic Film Days Lübeck in Germany

Super Comfort by Kirsikka Saari
Special Mention in the National Competition of under 30 minutes films at Tampere International Film Festival in Finland

Quietly Like Murderers by Lauri-Matti Parppei
Youth Jury Award at Tampere International Film Festival in Finland

The Hypnotist (Olliver Hawk) by Arthur Franck
Main Prize in the National Competition of over 30 Minutes category at Tampere International Film Festival in Finland

The Illuminators by Antti Haase
2nd prize in documentary film category at Holden Village Film Festival in USA

The Other Side of Mars by Minna Långström
Best Testimony on Knowledgeat Ji.hlava IDFF in Czech Republic

The Stroker by Pilvi Takala
Honourable Mention for Best Nordic Short Film Award at Nordisk Panorama

Two Bodies on a Beach (Kaksi ruumista rannalla) by Anna Paavilainen
Special Mention for Best Fiction at Tampere International Film Festival in Finland

Untitled (Burned Rubber on Asphalt, 2018) by Tinja Ruusuvuori
Main Prize in the National Competition of under 30 minutes films at Tampere International Film Festival in Finland
Student Award at Tampere International Film Festival in Finland
Nominee for European Audience Award at Tampere International Film Festival in Finland
Honorable Mention for Best Short Documentary at The Norwegian Short Film Festival

 

Iceland

UseLess by Rakel Garðarsdóttir and Ágústa M. Ólafsdóttir
Best Documentary Film at the Edda Awards in Iceland

The Seer and the Unseen by Sara Dosa
Golden Gate Award for Best Bay Area Documentary Feature at San Francisco International Film Festival, USA

In Touch by Pawel Ziemilski
The Human Value Award
at 21st Thessaloniki Documentary Festivalin in Greece

 

Norway

Beast (Hæstkuk) by Aasne Vaa Greibrokk
Nominated for the National Film Award Amanda for Best Short Film in Norway

Born2Drive by Daniel Fahre
Nominated for the National Film Award Amanda for Best Documentary in Norway

Dad (Pappa) by Atle Blakseth and Einar Dunsæd
Special Mention of the Generation Kplus International Jury at Berlin International Film Festival in Germany
Special Distinction Award SICAF Kid Category at Seoul International Cartoon and Animation Film Festival in South Korea

Daniel og Simen by Christer Sev
Best Mid-length Documentary at Nordic/Docs in Norway

Dog Eat Dog (De Hensynsløse) by Rikke Gregersen
Honorable mention at The Norwegian Short Film Festival in Norway
Silver Medal for Narrative (International Film Schools) at Student Academy Awards in USA

Dronning uten land by Asgeir Helgestad
Best Feature Film at Elements Film Festival, Canada
Prix Ushuaïa TV at Festival Les Écrans de la Mer des Sables d’Olonne in France
Honorable Mention – Best Cinematography Nordic/ Docs in Norway

Elektro by Thor Brenne
Best Nordic Documentary at Minimalen Short Film Festival in Norway

False Belief by Lene Berg
Nominated for Amnesty Filmpreis 2019 at Berlin International Film Festival, Germany

Farce (Farse) by Robin Jensen
Terje Vigen Award at The Norwegian Short Film Festival in Norway
The Norwegian Film Worker’s Association’s Technical Award in Norway

Golden Dawn Girls (Hatets Vugge) by Håvard Bustnes
Premio EDAV for Best Development and Research at International Film and Human Rights Festival of Valencia, Spain

Hunt (Jakt) by Gjertrud Maria Bergaust
The Producer Award at The Norwegian Short Film Festival in Norway

Munch in Hell (Munch i Helvete) by Stig Andersen
Audience Award at Nordic/Docs in Norway

My Heart Belongs to Daddy by Sofia Haugan
Best Documentary at the national Amanda awards in Norway

No Man Is an Island by Ali Parandian
Best Short Film at the national Amanda awards in Norway

Nuit by Ann Holmgren
Norrland Shorts Grand Prix by Filmfest Sundsvall, Sweden

Once Aurora (En gang Aurora) by Benjamin Langeland and Stian Servoss
Golden Heynal for Best Music Documentary and Award of the Student Jury at Krakow Film Festival, Poland
Best Nordic Documentary Award at Nordisk Panorama

Privacy of Wounds by Dalia Al-Kury
Nominated for The Norwegian Peace Film Award at TIFF – Tromsø International Film Festival in Norway

Ribadit by Elle Sofe Sara
The Moon Jury Award at ImagiNATIVE in Canada

Sara’s Intimate Confessions (Saras intime betroelser) by Emilie Blichfeldt
Best Norwegian Film at Minimalen Short Film Festival in Norway

She-Pack by Fanny Ovesen
The Golden Chair for Best Norwegian Short Film at The Norwegian Short Film Festival in Norway
The Norwegian Film Critics’ Award 2019 at The Norwegian Short Film Festival in Norway
New Nordic Voice Award – Short Film at Nordisk Panorama

Swatted by Ismaël Joffroy Chandoutis
Honorable Mention for Best Short Documentary at The Norwegian Short Film Festival in Norway

The Evil Principal (Den onde Rektor Svint og jakten på den tapte kunnskapen) by Ida Hansen Eldøen
Young Nordic – Children’s Choice Award at Nordisk Panorama

The Future of Iraq by Thee Yezen Al-Obaide and Mats Muri
Nominated for the SIMA – Social Impact Media Awards for Best Short Documentary in USA
Best Short Documentary Film (Nordic / Docs) in Norway
Best Documentary under 30 minutes at Nordic/Docs in Norway

The Manchador by Kaveh Tehrani
Audience Award at The Norwegian Short Film Festival in Norway

The Men’s Room (For vi er gutta) by Petter Sommer and Jo Vemund Svendsen
Honorable Mention at Human International Documentary Film Festival in Norway
Nordic:Dox Award at CPH:DOX in Denmark
Audience Award at The Norwegian Documentary Film Festival in Norway
Best Feature Documentary at The Norwegian Documentary Film Festival in Norway
Silver George for The Best Film of The Documentary Competition at Moscow International Film Festival, Russia
Special Jury Award at Nordic/Docs in Norway
Audience Award at Krakow Film Festival in Poland
Nominated for the National Film Award Amanda for Best Documentary in Norway
Best International Documentary at In Edit Barcelona in Spain

The Tent (Teltet) by Rebecca Figenschau
Special Mention for the Brief Encounters Grand Prix at Encounters in United Kingdom

Traces (Sportegn) by Ingvild Søderlind
Best Short Film at Kristiansand International Children and Youth Film Festival in Russia

Tåke by Inger Lise Hansen
Jury Award at Ann Arbor Film Festival in USA

Under the Same Roof (Under same tak) by Vanja Larsen
Audience Award at Nordic/Docs in Norway

Where Man Returns (Hvor man vender tilbake) by Egil Håskjold Larsen
Best Feature Documentary at Nordic/Docs in Norway
Best Cinematography at Nordic/Docs in Norway
Nominated for the National Film Award Amanda for Best Documentary in Norway

War of Art by Tommy Gulliksen
Best Norwegian Documentary at Human International Documentary Film Festival in Norway

 

Sweden

All we own (Allt vi äger) av Emily Norling
New Doc Award at Tempo Documentary Festival in Sweden

Dark Chamber by Ottó Bánovits
The Raskin Spirit Festival Award at Minimalen Short Film Festival in Norway

Excess Will Save Us by Morgane Dziurla-Petit
The Golden Chair for Best Short Documentary at The Norwegian Short Film Festival in Norway
Best French Speaking Short Film at Créteil International Women’s Film Festival in France
The International ‘Grand Prix’ at Brussels Short Film Festival in Belgiun
Best International Short Award by the programming committee at Gimli Film Festival in Canada
Jury’s Prize at Partie de Campagne in France
Uppsala Early Bird Award at Uppsala International Short Film Festival in Sweden

Fuck You by Annette Sidor
Best European Short Fiction Film at Go Short in The Netherlands
Special Jury Mention at San Francisco International Film Festival in USA
Audience Award at Chicago Critics Film Festival in USA
Shortfilm Audience Award at La Fête du Slip in Swizerland
Special Jury Prize at Indie Street Film Festival in USA
Special Mention at Toronto International FF in Canada

Get Ready With Me by Jonatan Etzler
Gold Medal for Narrative (International Film Schools) at Student Academy Awards in USA

Jamila by Sophie Vuković
Honorable Mention for Uppsala Early Bird Award at Uppsala International Short Film Festival in Sweden

Juck (Thurst) by Olivia Kastebring
Award for GenderEquality at Filmfest Dresden in Germany

Hamada by Eloy Domínguez Serén
Tempo Documentary Award at Tempo Documentary Festival in Sweden
Best First Film & Young Jury Award at Cinéma du Réel in France

Hard On by Joanna Rytel
Nominated for European Film Awards by Go Short Film Festival in Germany
Nominee Best Short Film at IndieLisboa International Independent Film Festival in Portugal

Lindy the Return of Little Light by Ida Persson Lännerberg
New Nordic Voice Award – Documentary at Nordisk Panorama

Mating (Parning) by Lina Mannheimer
Special Mention NORDIC:DOX at CPH:DOX in Denmark

Min värld i din by Jenifer Malmqvist
Audience Award at Uppsala International Short Film Festival in Sweden

Psychic by Tova Mozard
Best Swedish Short Film Award at Uppsala International Short Film Festival in Sweden

Push by Fredrik Gertten
Politiken Audience Award at CPH:DOX in Denmark
Reteena Young Juy Award at DocsBarcelona in Spain

Reconstructing Utøya (Rekonstruktion Utøya) by Carl Javér
Best Documentary award at Guldbaggen awards in Sweden
The Special Jury Award at One World International Human Rights Documentary Festival in Chezch Republic
The Regional Jury Prize at One World International Human Rights Documentary Festival in Chezch Republic

Ridge (Säsong) by John Skoog
DOX:AWARD at CPH:DOX in Denmark

Scheme Birds by Ellen Fiske & Ellinor Hallin
Best Documentary Feature at Tribeca Film Festival in USA
The Albert Maysles Award at Tribeca Film Festival in USA
Honourable Mention for Best Nordic Documentary Award at Nordisk Panorama

Sorry Not Sorry by Julia Thelin
Best Nordic Short Film Award at Nordisk Panorama

Stroke of Midnight by Henrik Norman and Niclas Ribbarp
Honorable Mention at Myrtle Beach International Film Festival in USA

The Deminer by Hogir Hirori and Shinwar Kamal
Nominee for Best Documentary and Best Film at Guldbaggen in Sweden
International Junior Jury Award at Budapest International Documentary Film Festival in Hungary

The Heart is a Drum by Jacob Frössén
Honourary Mention – Tempo Documentary Award at Tempo Documentary Festival in Sweden

The Martyr (Martyren) by Ahmed Abdullahi
Best Short Film at Guldbaggen awards in Sweden

Transnistra by Anna Eborn
VPRO Big Screen Award at International Film Festival Rotterdam in The Netherlands
Dragon Award Best Nordic Documentary at Göteborg Film Festival (GIFF) in Sweden
Special Mention at CROSSING EUROPE Competition in Austria
Silver Eye Award (feature length category) at Ji.hlava IDFF in Czech Republic

Väggen av Astrid Askberger
Honourary Mention – Tempo Short Award at Tempo Documentary Festival in Sweden

Who Talks (Ingen Lyssnar) by Elin Övergaard
Startsladden award at Göteborg Film Festival (GIFF) in Sweden
Nominee for Best Short at Cannes in France