Nordic Award Winners 2022

(A film may have won further awards. See our archive below.  Industry decision makers with a login can watch the films  in our streaming platform )

Denmark

A House Made of Splinters by Simon Lereng Wilmont
Dragon Award Best Nordic Documentary at Göteborgs film festival in Sweden
The Golden Alexander Award at Thessaloniki Documentary Festival in Greece
Winner, Politiken:DOX Award at CPH:DOX in Denmark
International Competition Jury Award for the Best Film at One World International Human Rights Documentary Film Festival in Czech Republic

Flee (Flugt) by Jonas Poher Rasmussen
Best Documentary – Prix Arte at European Film Awards
Best Foreign Film at the Guldbagge Awards in Sweden
Nominated for the Academy Awards in Animated Feature Film, Documentary (Feature) and International Feature Film in USA

Fence (Hegn) by Hilke Rönnfeldt
Best Nordic Short at Minimalen in Norway

I’ll Be Your Kettle by Tobias Rud
Animation Talent Award at Odense International Film Festival in Denmark

Lonely Cowgirl (Ensom cowgirl) by Gina Kippenbroeck
Special Mention of the Student Jury at Clermont Ferrand Int’l Short Film Festival in France

Moosa Lane by Anita Hopland
Special Mention, NEXT:WAVE Award at CPH:DOX in Denmark

Nest by Hlynur Pàlmason
Best Danish Short Film and Short Film Candidate for European Film Awards 2022 at Odense International Film Festival in Denmark

Mr. Graversen by Michael Graversen
Special mention, Politiken:DOX Award at CPH:DOX in Denmark

On My Mind by Martin Strange-Hansen & Kim Magnusson
Nominated for the Academy Awards in Short Film (Live Action) in USA

The Game by Andreas Haubjerg
Best Short Documentary at Odense International Film Festival in Denmark

The Hangman at Home by Michelle and Uri Kranot
Best Nordic Animation and Art film at Minimalen in Norway

The Territory by Alex Pritz
Special mention, F:ACT Award at CPH:DOX in Denmark
Amnesty International of Catalonia Award at DocsBarcelona in Spain

The Last Human (Siunissaq – Det Sidste Menneske) by Ivalo Frank
Winner, NORDIC:DOX Award at CPH:DOX in Denmark

Tsumu – Where Do You Go With Your Dreams by Kasper Kiertzner
Special mention, NORDIC:DOX Award at CPH:DOX in Denmark

Finland

Arctic Utopias by Ville Koskinen & Daniela Toma & Svetlana Romanova & Matti Kinnunen
Sustainability Award Verso at Tampere Film Festival in Finland

Ruthless Times – Songs of Care (Armotonta menoa) – Hoivatyön lauluja by Susanna Helke
Winner, the National Competition over 30 minutes at Tampere Film Festival in Finland
Church Media Foundation Prize at Tampere Film Festival in Finland

FARDOSA by Rukia Mahamed & Iqlaas Osman & Anton Tammi
Winner, the National Competition under 30 minutes at Tampere Film Festival in Finland

Golden Land (Kultainen Maa) by Inka Achté
Audience Award at the National Competition at Tampere Film Festival in Finland
The Golden Alexander “Dimitri Eipides” Award at Thessaloniki Documentary Festival in Greece

Goodbye Tornio (Hei Hei Tornio) by Emilia Hernesniemi
Special Mention, National Competition at Tampere Film Festival in Finland
Best Short at the national Jussi Award in Finland

Summer of Bees (Mehiläiskesä) by Ida-Maria Olva
National Competition Student Award at Tampere Film Festival in Finland
Tampere Nominee for the European Short Film Audience Award at Tampere Film Festival in Finland

Invisible Demons (Tuhon merkit) by Rahul Jain
Special Prize, National Competition over 30 minutes at Tampere Film Festival in Finland
Best Documentary at the national Jussi Award in Finland

Primal Therapy (Suoterapia) by Santtu Salminen
Audience Award at Generation XYZ Competition at Tampere Film Festival in Finland

Le Saboteur by Anssi Kasitonni
The Tampere Short Film Candidacy for the European Film Awards 2022 at Tampere Film Festival in Finland

Rabobesto – Or How I Saved a Monster (Kuinka käänsin Rabobeston kylkiasentoon) by Mari Mantela
Risto Jarva Prize at Tampere Film Festival in Finland

The Human Torch by Risto-Pekka Blom
Special mention, Best Nordic Documentary at Minimalen in Norway
Special Prize, National Competition under 30 minutes at Tampere Film Festival in Finland

The Master Brewer by Antti Haase
Visione Globale Main Award at Mente Locale Film Festival in Italy
Best Foreign Short Documentary Award at DOCUTAH International Documentary Film Festival in USA

In Dreams by Pete Riski
Prize of the Youth Jury at Tampere Film Festival in Finland

Iceland

Heartless by Haukur Björgvinsson
Best Genre Film Award at Tampere Film Festival in Finland

Raise the Bar by Guðjón Ragnarsson
ECFA-Award for Best Documentary

On the Surface by Fan Sissoko
Special Mention, International competition at Clermont Ferrand Int’l Short Film Festival in France

Norway

Have a Nice Day Forever by Tatiana Delaunay
Special Mention, Best Nordic Documentary at Minimalen in Norway

Observasjon by Christoffer Lossius
Best Short Film at Amanda Awards in Norway

Planet Robin by Johan Kaos
BFF Short Film Award for best Norwegian short film at Kristiansand International Children’s Film Festival (KICFF) in Norway

Play Schengen by Gunhild Enger
Best Norwegian Short at Minimalen in Norway

Stories from the Shower by Teresia Fant
Best Nordic Documentary at Minimalen in Norway

The Eclipse by Nataša Urban
DOX:Award at CPH:DOX in Denmark

Young & Afraid (Nattebarn) by Sverre Kvamme & Petter Aaberg
Best Documentary at Amanda Awards in Norway

Sweden

2gether by Kim Ekberg
Draken Film Award at Göteborg Film Festival in Sweden

Bromance by SaraKlara Hellström
Audience Award at Göteborg Film Festival in Sweden

Circle of Trust by Viktor Nyåker
Special Mention, Best Norwegian Short at Minimalen in Norway

Dance My Doll (Dansa min docka) by Jasmijn Kooijman
Tempo Short Award at Tempo Documentary Festival in Sweden

Gabi: Between Ages 8 and 13 by Engeli Broberg
The Mermaid Award at Thessaloniki Documentary Festival in Greece

Jag ville ha en familj by Irene Lopez
Honorable Mention, Tempo Short Award at Tempo Documentary Festival in Sweden

Jobs for All! (Arbete åt alla!) by Axel Danielson,Maximilien Van Aertryck
Audience Award (Lab Competition) at Clermont Ferrand Int’l Short Film Festival in France

Man with Doves by Lina Maria Mannheimer
Best Short Film at Guldbagge Awards in Sweden

Nelly & Nadine by Magnus Gertten
Jury Award at TEDDY AWARDS at Berlinale in Germany
Best Documentary at Pink Apple Film Festival in Switzerland

PINK RIDER by Daniel Aguirre
Audience Award – International Competition at Tampere Film Festival in Finland
New Doc Award at Tempo Documentary Festival in Sweden
Audience Award at Kurzfilm Festival Hamburg in Germany

Sabaya by Hogir Hirori
Best Documentary at the the Guldbagge Awards in Sweden

Shower Boys by Christian Zetterberg
ECFA-Award for Best Short Film
Best Short Film for Teens at KINEKO International Children’s Film Festival in Japan

The Scars of Ali Boulala by Max Eriksson
Tempo Documentary Award at Tempo Documentary Festival in Sweden

We Were Kids by Alexander Abdallah & Mustafa Al-Mashhadani
Audience Award at Göteborg film festival in Sweden

Weathering Heights by Hannah Wiker Wikström
Grand Prize of the City of Oberhausen (Awards of the International Jury) at International Short Film Festival Oberhausen in Germany
The International Critics’ Prize FIPRESCI at International Short Film Festival Oberhausen in Germany


Previous Years

Nordic award Winners 2021

Nordic Award Winners 2020

Nordic Award Winners 2019

Nordic Award Winners 2018

Nordic Award Winners 2017

Nordic Award Winners 2016

Nordic Award Winners 2015