Nordic Award Winners 2021

(A film may have won further awards. See our archive below.  Industry decision makers with a login can watch the films  in our streaming platform )

Denmark

A TREATISE OF THE HUMAN ANIMAL N°38: HEARTACHE by Jacob Møller
Mid-Length Award at Flatpack Festival in UK

A Writer Named Tove (Tove i stykker) by Sami Saif & Peter Lopes Andersson
Best Short Film (Documentary) at Robertprisen in Denmark

Dark Blossom (Klub Kranium) by Frigge Fri
POLITIKEN DANISH:DOX AWARD at at CPH:DOX in Denmark

Flee (Flugt) by Jonas Poher Rasmussen
Grand Jury Prize – World Cinema Documentary Competition at Sundance Film Festival in USA
Dragon Award Best Nordic Documentary at Göteborg Film Festival in Sweden

He’s My Brother by Cille Hannibal & Christine Hanber
Special Mention NORDIC:DOX AWARD at CPH:DOX in Denmark

In The Blink Of An Eye (Uden At Blinke) by Katrine Brocks
Best Short Film (Fiction) at Robertprisen in Denmark

Our Memory Belongs to Us by Rami Farah & co-director Signe Byrge Sørensen
Special Mention DOX:AWARD at CPH:DOX in Denmark

President by Camilla Nielsson
World Cinema Documentary Special Jury Award: Vérité Filmmaking at Sundance Film Festival in USA

SHERGAR by Cora McKenna
Best Nordic Animation at Minimalen in Norway

The Hangman at Home by Michelle and Uri Kranot
Best short film at Krakow Film Festival in Poland

The Letter Room by Elvira Lind
Nominated for Best Live-Action Short Film at Academy Awards in USA

The Mole: Undercover in North Korea (Muldvarpen – Undercover i Nordkorea) by Mads Brügger
Best Documentary at Robertprisen in Denmark

 

Finland

All Tender Things by Tatu Pohjavirta
Prize of the Youth Jury at Tampere Film Festival in Finland

EATNAMEAMET – Min Jaskes Dáistaleapmi by Suvi West
The Church Media Foundation Prize at Tampere Film Festival in Finland
Audience Award at Tampere Film Festival in Finland

Ellipsis by Marjo Levlin
Risto Jarva Award at Tampere Film Festival in Finland

Halpoja Tahrojam by Marlena Martikainen
Student Award at Tampere Film Festival in Finland

Hiljaisuus by Saara Hakkarainen
Special Prize in the National Competion Under 30 minutes at Tampere Film Festival in Finland

Kansanradio – Runonlaulajien Maa by Virpi Suutari
Tampere Nominee for European Audience Award at Tampere Film Festival in Finland

Lost Boys by Joonas Neuvonen & Sadri Cetinkaya
Main Prize in the National Competion over 30 minutes at Tampere Film Festival in Finland

Päätös N:O 30001 by Samuel Häkkinen & Henna Välkky
Special Mention – Prize of the Youth Jury at Tampere Film Festival in Finland

School of Hope by Mohamed El Aboudi
Special Prize in the National Competion over 30 minutes at Tampere Film Festival in Finland

The Fantastic by Maija Blåfield
Best Nordic Short Film at Minimalen in Norway

Where to Land by Sawandi Groskind
Main Prize in the National Competion Under 30 minutes at Tampere Film Festival in Finland

Iceland

A Song Called Hate by Anna Hildur Hildibrandsdottir
Oslo Grand Prix at Oslo Pix in Norway

Yes-People (Já-Fólkið )by Gísli Darri Halldórsson
Nominated for Best Animated Short Film at Academy Awards in USA

Norway

Do Not Split by Anders Hammer
Nominated for Best Short Documentary Subject at Academy Awards in USA

HVORFOR ER DU SVART? by Julie Skaufel
Gnist-Award at The Norwegian Short Film Festival in Norway

Mamma by Aslak Danbolt
Terje Vigen Award at The Norwegian Short Film Festival in Norway

Om litt by Sylvia LeFanu
Film Critic’s Award at The Norwegian Short Film Festival in Norway

Play Schengen by Gunhild Enger
Honorable Mention Gullstolen for Best Norwegian Short Film at The Norwegian Short Film Festival in Norway

SOFIA, EN SOMMER by Eivind Landsvik
Film Critic’s Award at The Norwegian Short Film Festival in Norway

The Affected (De berørte) by Rikke Gregersen
Best Nordic Fiction at Minimalen in Norway

What is A Woman? (Hva er en kvinne?) by Marin Håskjold
Best Norwegian Short Film at Minimalen in Norway

The Wonders Beneath the Sea by Ellen Ugelstad
Gullstolen for Best Norwegian Short Film at The Norwegian Short Film Festival in Norway

Sweden

A Legacy of Horses by Jessica Karlsson and Annika Karlsson
Best Short Film at Guldbaggen in Sweden

Children of the Enemy by Gorki Glaser-Müller
FIPRESCI Award – Best Documentary at the Krakow Film Festival in Poland

EPA by Jakob Arevärn & Fredrik Oskarsson
The Tromsø Palm at The Tromsø International film Festival in Norway

Greta by Nathan Grossman
Best Documentary at Guldbaggen in Sweden

Julia & I by Nina Hobert
NORDIC:DOX AWARD at CPH:DOX in Denmark

Memories (Minnen) by Kristin Johannessen
HAMBURG SHORT FILM CANDIDATE FOR THE EUROPEAN FILM AWARDS

PUSH by Fredrik Gertten
Signis Special Prize at Prix Italia in Italy

Sabaya by Hogir Hirori
Directing Award: World Cinema Documentary at Sundance Film Festival in USA
Jury Prize in the Documentary Competition at the Hong Kong Film Festival

Swimmer (Badaren) by Jonatan Etzler
The Fernand Raynaud Award for Best Comedy at International Short Film Festival Clermont-Ferrand in France

The Expected by Carolina Sandvik
Startsladden (Best Short Film Award) at Göteborg Film Festival in Sweden

 

 


Previous Years

Nordic Award Winners 2020

Nordic Award Winners 2019

Nordic Award Winners 2018

Nordic Award Winners 2017

Nordic Award Winners 2016

Nordic Award Winners 2015