From All of Us to All of You

Congratulations to All Nordic Short and Doc Award Winners 2016

Denmark

A Man Returned by Mahdi Fleifel
Silver Bear for Short Film at the Berlinale in Germany
Berlinale Short Film Nominee for the European Film Awards at the Berlinale in Germany
Grand Prize at Internationale Kurzfilmtage Winterthur in Switzerland

Bugs by Andreas Johnsen
Food Smart Cities Prize at Cinemambiente in Italy

Democrats by Camilla Nielsson
The Norwegian Peace Film Award at Tromsø International Film Festival in Norway

Dreaming of Denmark (Drømmen om Danmark) by Michael Graversen
Amnesty International Award at Griffon Film Festival in Italy
Gex Doc 2nd Most Voted Film Giffoni Film Festival in Italy

Far From Home by Nitesh Anjaan
Best Debut at Mumbai International Film Festival in India

Flotel Europa by Vladimir Tomic
Honorary Mention at Tempo Documentary Festival in Sweden
Special Mention at ZagrebDox Film Festival in Croatia
Amnesty International Award at IndieLisboa in Portugal
Universities Culturgest Award at IndieLisboa in Portugal
Special Jury Award at Underhill Fest in Montenegro

Front View of My Father by Nicoline Skotte Jacobsen
Danish Talent Award at Odense International Film Festival in Denmark
Best New Nordic Voice at Nordisk Panorama

Home Sweet Home by Katrine Philp
Best Short Documentary at the Robert Awards in Denmark

How Long, Not Long by Michelle & Uri Kranot
FIPRESCI Award at Annecy International Animation Film Festival in France

In the Future They Ate From the Finest Porcelain by Søren Lind & Larissa Sansour
Best Experimental Short at Guanajuato International Film Festival in Mexico

Melon Rainbow by Laurits Flensted-Jensen
Best Danish Short Film at Odense International Film Festival in Denmark

Mommy by Milad Alami
Best Short Fiction at the Robert Awards in Denmark

Natural Disorder (Naturens uorden) by Christian Sønderby Jepsen
Main Award at DOK.fest München in Germany
Best Psychology-realted Documentary at Docs Against Gravity in Poland
Main Award / Let Them Be Normal at Budapest Documentary Festival in Hungary
Grand Prix at EBS International Documentary Film Festival in Korea

Olmo and the Seagull by Lea Glob & Petra Costa
Fiction Non Fiction Award at Docs Against Gravity in Poland

Perpetual (Mørke rum) by Peter Lavrsen
Best Gay Short Film at Durban Gay & Lesbian Film Festival in South Africa
Best LGBT Film at Lake View International Film Festival in India

Pulse by Robin Petré
Outstanding Artistic Contribution in the International Competition Short Documentary and Animated Films at DOK Leipzig in Germany

Riders by Jesper Vidkjær Rasmussen
Best Fiction at World’s Independent Cinema Awards Grand Off in Poland
Best actor (Henrik Vestergaard) at Soria International Film Festival in Spain
Selection Jury Award at Soria International Film Festival in Spain
Best Fiction Short Film at Promofest in Spain
Best Cinematography at Open Place International Short Film Festival in Latvia
Best Film at Open Place International Short Film Festival in Latvia

Seven Boats by Hlynur Pálmarsson
Best Nordic Art Film at Minimalen in Norway

SIA by Annika Berg
Special Mention/Best Danish Short Film at at Odense International Film Festival in Denmark

The Look of Silence by Joshua Oppenheimer
Oscar nomination for Best Documentary at the Academy Awards in the USA
Outstanding Nonfiction Feature at Cinema Eye Honors in the USA
Outstanding Direction at Cinema Eye Honors in the USA
Outstanding Production at Cinema Eye Honors in the USA
Best Documentary at the Satellite Awards in the USA
Best Documentary at the Film Independent Spirit Awards in the USA
Documentary Film Prize at the Ridenhour Prizes in the USA

The Man Who Saved the World by Peter Anthony
Best Documentary at the Robert Awards in Denmark
Best Documentary at the Bodil Awards in Denmark

The Sunken Convent (Det sjunkne kloster) by Michael Panduro
Best Cinematography at Latronichorror in Italy

The War Show by Obaidah Zytoon & Andreas M. Dalsgaard
Checkpoints Award at Bergen IFF in Norway
Venice Days Award at Venice Film Festival in Italy
Honorary Mention at DOK Leipzig in Germany

Those Who Jump (Les Sauteurs / Håbet bag hegnet) by Moritz Siebert, Estephan Wagner & Abou Bakar Sidibé
Ecumenical Jury Prize at the Berlinale in Germany
Best Feature Film Award at Lichter Filmfest Frankfurt International in Germany
Jury’s Second Prize at Documenta Madrid in Spain
Special Mention at DOK.fest München in Germany
Amnesty International Award at Docs Against Gravity in Poland
Main Prize at dokKa Karlsruhe in Germany
Best Editing at Salina DOC Fest in Italy
Premio Tasca d’Almerita at Salina DOC Fest in Italy
Special Mention at Camden International Film Festival in the USA
Main Award at DMZ Docs in Korea
Honorable Mention at Hamptons Film Festival in the USA

Tsunami by Sofie Kampmark
Grand Jury Prize for Animated Film at Premiers Plans in France
Best Animated Film at Krakow Film Festival in Poland

Untamed by Juliette Viger
Animation Talent Award at Odense International Film Festival in Denmark

Wayward (Rodløs) by Kira Richards Hansen
Best Foreign Film at Lakeshorts International Short Film Festival in Canada
Best Narrative Short at Annapolis Film Festival in the USA

Who We Were (Dem vi var) by Sine Skibsholt
First Appearance Award at IDFA in the Netherlands

Wolf and Sheep by Shahrbanoo Sadat
Art Cinema Award at the Cannes Film Festival in France

Ztripes (Ztriwer) by Amalie Næsby
Audience Award at Odense International Film Festival in Denmark
Best Short Film at CPH:DOX in Denmark

Dola Bonfils, director
Roos Prisen (award) in Denmark

Signe Byrge Sørensen, producer
The IB Award at the Robert Awards in Denmark

 

Finland

Body Language Zone by Kim Saarinen
MovieZone Award at GoShort in the Netherlands

Clumsy Little Acts of Tenderness (Pieniä kömpelöitä hellyydenosoituksia) by Miia Tervo
The Youth Jury Prize at Tampere Film Festival in Finland
Special Mention/Prize of the Guest Jury of Filem’on at International Short Film Festival Oberhausen in Germany
Youth Jury Prize for Live-Action Short Film at Chicago International Children’s Film Festival in the USA

Cold Storage by Thomas Freundlich
Short TV Prize at Brest European Short Film Festival

Elegance (Eleganssi) by Virpi Suutari
Best Finnish Film under 30 Minutes at Tampere Film Festival in Finland
ZONTA Prize at International Short Film Festival Oberhausen in Germany

Heart of the Land (Toivola) by Kaisa Astikainen
The Student Award at Tampere Film Festival in Finland

Kaisa ans the Enchanted Forest (Kuun metsän Kaisa) by Katja Gauriloff
Best Animated Documentary Film at DOK Leipzig in Germany

Listen (Kuuntele) by Hamy Ramezan & Rungano Nyoni
Main Prize at Pragues Shorts in the Czech Republic

Monsterman (Monsterimies) by Antti Haase
Best Original Soundtrack at Seeyousound International Music Film Festival in Italy
Best Music Documentary at Pärnu International Documentary Film Festival in Estonia

Nocturnal Butterfly (Yöperhonen) by Annika Dahlsten
Honourable Mention at Animatricks in Finland

Pussy for Beginners (Pillua aloittelijoille) by Reetta Aalto
Best Finnish Film at Animatricks in Finland

Refugee Unknown (Tuntematon pakolainen) by Hamy Ramezan
Best Film over 30 Minutes at Tampere Film Festival in Finland

Return of the Atom (Atomin paluu) by Mika Taanila & Jussi Eerola
Best Original Score at the Jussi Awards in Finland

Sore Eyes for Infinity by Elli Vuorinen
Special Award at Analogue International Animation Festival in Hungary

The Moustache (Viikset) by Anni Oja
Diploma of Merit to Finnish Film under 30 Minutes at Tampere Film Festival in Finland
Risto Jarva Prize at Tampere Film Festival in Finland

The Seamstress (Ompelijatar) by Ville Suhonen
Best Documentary Film at the Jussi Awards in Finland
Special Prize to Film over 30 Minutes at Tampere Film Festival in Finland

The Silent by Toni Kristian Tikkanen
Signs Award at Signes de Nuit/Zeichen der Nacht in Germany

White Rage (Valkoinen raivo) by Arto Halonen
Special Mention at Docs Against Gravity in Poland

Wormhole (Wurmloch) by Turku Anikists
Special Prize to Finnish Film under 30 Minutes at Tampere Film Festival in Finland
Special Mention at Interfilm Berlin in Germany
Special Award at Analogue International Film Festival in Hungary

Illume Oy, Production Company
Apollo Award at DocPoint in Finland

Pirjo Honkasalo, filmmaker
Icon Award at Nordic/Docs in Norway

 

Iceland

Kitchen Sink Revolution (Hvað er svona merkilegt við það) by Halla Kristín Einarsdóttir
Best Documentary at the Edda Awards in Iceland

Like it’s up to you by Brynhildur Thórarinsdóttir
Best Short Film at Stockfish Film Festival in Iceland

Rainbow Party (Regnbogapartý) by Eva Sigurdardottir
Best Short Film at the Edda Awards in Iceland
Best Narrative Short at Sydney World Film Festival in Australia
Best Dramatic Short Film at San Francisco Frozen Film Festival in the USA
Best International Short Film ay El Novelísimo International Debut Film Festival in Spain
Best Short Film at El Dorado Film Festival in the USA
Best Film at El Corto del Ano Promofest in Spain
Best Narrative Short Film at Manhattan Independent Film Festival in the USA
Best Director at Underwire Film Festival in the UK
Best New Filmmaker at Toronto Film Week in Canada
Best Actress (Katrin Anja Hrafnkelsdóttir) at Almería International Film Festival in Spain
Best Cineamtography (Marianne Bakke) at Almería International Film Festival in Spain

Yarn by Una Lorenzen, Heather Millard & Thordur Jonsson
Audience Award at Nordisk Panorama

 

Norway

Ambulance (Ambulanse) by Sebastian Törngren
Special Mention at Alcine International Short Film Festival in Spain

Ambulance (Ambulanse) by Mohamed Jabaly
Best Documentary at Days of Cinema in Palestine

Anja – Echo by Aurora Langaas Gossé
Honourable Mention/Best Norwegian Music Video at the Norwegian Short Film Festival in Norway

Becoming a Citizen by Janne Lindgren
Honorary Mention at Nordic/Docs in Norway

Beyond the Pale (Over stricken) by Line Hatland
Best Norwegian Film at Minimalen in Norway

Bird Hearts (Fuglehjerter) by Halfdan Ullmann Tøndel
The Golden Chair for Best Norwegian Short Film at the Norwegian Short Film Festival in Norway
Shorter is Better Jury Award at Milwaukee Film Festival in the USA

Blackhearts by Fredrik Horn Akselsen
Honourable Mention at Nordic/Docs in Norway

Boys by Sunniva Sundby
Best Norwegian Short Documentary at Bergen IFF in Norway

Briskeby – Rookie Mistakes by Shaun Highton
Honourable Mention/Best Norwegian Music Video at the Norwegian Short Film Festival in Norway

Brothers (Brødre) by Aslaug Holm
Grand Prize at Taiwan International Documentary Festival in Taiwan
Best International Feature Documentary at Hot Docs in Canada
Honourable Mention/Best Nordic Documentary at Nordisk Panorama
Prix Trajectoires at La Roche-sur-Yon International Film Festival in France

Bureaucracy Monster by Thomas Balmbra
Honorable Mention at Tromsø International Film Festival in Norway

Cellist by Sindre Kinnerød & Audun Fjeldheim
Best Short Film at Dokfilm in Norway

Chameleon (Kameleon) by Christina Lande
Honorary Mention in the Norwegian competition at Minimalen in Norway

Children Deported: Farida (Asylbarna: Farida) by Ragnhild Sørheim
Honourable Mention/Short Film at BUFF in Sweden
Best Digital Nonfiction Series at Banff World Media Festival in Canada

Cold Shivers (Frysninger) by Marius Myrmel
The Tromsø Palm at Tromsø International Film Festival in Norway
Best Short Film at the Amanda Awards in Norway
Honorary Mention at The Norwegian Short Film Festival Grimstad in Norway
Honorary Mention at Bergen International Film Festival in Norway
Best Norwegian Short at Kort in Norway

Dad (Pappa) by Nina Bergström
Honourable Mention at Nordic/Docs in Norway

Dancing for You (Dans for livet) by Erlend E. Mo
Honourable Mention at Nordic/Docs in Norway
Best Short Documentary at Guanajuato International Film Festival in Mexico
ECFA Documentary Award at dox! in Germany
2nd Prize, Documentary Short Film at Chicago International Children’s Film Festival in the USA
CineDOC Young Award at CineDoc Tbilisi in Georgia

Dilapidated (Forfalne) by Ole Sebastian Kåss
Honourable Mention/Best Nordic Short Film at Nordisk Panorama

Doing Good (Mannen frå Snåsa) by Margreth Olin
Audience Award at Dokfilm in Norway
Honourable Mention/Norwegian Documentary at the Norwegian Short Film Festival in Norway

Drone by Tonje Hessen Schei
Best News Documentary at Monte Carlo Television Festival in Monaco

Dugma – The Button by Paul Refsdal
Best Mid-Length Documentary at Hot Docs in Canada
The Golden Chair for Best Norwegian Documentary at the Norwegian Short Film Festival in Norway
Best Documentary at the Amanda Awards in Norway
Best Medium Length Documentary at Nordic/Docs in Norway
Special Jury Prize at Message to Man in Russia

Dunder by Endre Skandfer
Best Nordic-Baltic Children’s Film at Fredrikstad Animation Festival in Norway

Eternal Hunting Grounds ( Evige jaktmarker) by Elin Grimstad
Best Short Animated Film at DOK Leipzig in Germany
Special Mention at Leeds International Film Festival in the UK

Fra Barn til Borger by Janne Lindgren
Honourable Mention at Nordic/Docs in Norway

Good Girl (Flink pike) by Solveig Melkeraaen
Jury’s Special Distinction at European Film Festival ‘Integration You and Me’ in Poland

It’s Easy to be a Rebel in Your Basement Apartment – Karpe Diem (Karpe Diem – Lett å være rebell i kjellerleiligheten din) by Kavar Singh
Best Norwegian Music Video at the Norwegian Short Film Festival in Norway

If I Say No by Lia Hietala
Special Mention/Norwegian Short Film at the Norwegian Short Film Festival in Norway

It’s Alright (Vi kan ikke hjelpe alle) by Nina Knag
Honourable Mention/The Hourglass Award the Norwegian Short Film Festival in Norway

Kayayo by Mari Bakke Riise
2nd Prize, Documentary Short Film at Chicago International Children’s Film Festival in the uSA

Magnus by Benjamin Ree
Global Future Award by the Youth Jury at Oulu International Children’s and Youth Film Festival in Finland
The Ray of Sunshine at The Norwegian International Film Festival Haugesund in Norway

Meditation on Darkness by Jørgen Johansen
Best Nordic Documentary at Minimalen in Norway

Northbound (Mot nord) by Jørn Nyseth Ranum
Special Jury Mention/Best Documentary Short at Tribeca in the USA
Best Short Mountain Film at Banff Film and Book Festival in Canada

Nothing Ever Really Ends (Ingenting tar noensinne slutt) by Jakob Rørvik
Honourable Mention/The Hourglass Award the Norwegian Short Film Festival in Norway

Nowhere to Hide by Zaradasht Ahmed
Best Feature-Length Documentary at IDFA in the Netherlands

Out of Norway by Thomas A. Østbye
Best Documentary at Paris International Human Rights Film Festival in France

Polaroid by Lars Klevberg
Best Director at El Dorado Film Festival in the USA

Process: Breath (Presess: Pust) by Line Klungseth Johansen
Honorable Mention at Minimalen in Norway
Croma Visual Science Award at Imagine Science Film Festival in the USA
Fremtidsblikket Award at Kort in Norway

Pushing Night Away by Jan Hærem Aksnes
Best Short Film at West Nordic International Film Festival in Norway
Best Screenplay at 24fps Short Film Festival in the USA

Rebels (Pøbler) by Kari Anne Moe
Best Long Film at Dokfilm in Norway

Salt by Maria Lloyd
Audience Award at R.E.D. International Film Festival in Norway

Small Talk by Even Hafnor & Lisa Brooke Hansen
Best Nordic Film at Minimalen in Norway
Best Nordic Fiction Film at Minimalen in Norway
EFA Tampere Nomination at Tampere Film Festival in Finland
Storyteller Award at Odense International Film Festival in Denmark
Audience Award at IndieLisboa in Portugal

Sommerfuglprinsessa by Gudmund & Haakon Sand
Audience Award at Nordic/Docs in Norway

Stagnation by Alexander Zwart
Orpheus Award/Best Short Film at Los Angeles Greek Film Festival in the USA

Thanks for Dancing (Takk for turen) by Henrik Martin Dahlsbakken
Best Drama at Aspen Shortfest in the USA
Audience Award at Aspen Shortfest in the USA
Best Short Film at Mezipatra Queer Film Festival in the Czech Republic
Best Short Film at MiFo LGBT Film Festival Miami in the USA
Audience Award at Puerto Rico Queer Film Festival in Puerto Rico

The Absence of Eddy Table by Rune Spaans
Best Design Award at Ottawa International Animation Film Festival in Canada
Grand Prix at Fredrikstad Animation Festival in Norway
Audience Award at Fredrikstad Animation Festival in Norway

The Banisher of Thought by Andreas Daugstad Leonardsen
Special Mention/Norwegian Short Film at the Norwegian Short Film Festival in Norway

The Committee by Gunhild Enger & Jenni Toivoniemi
Best Norwegian Short Film at Bergen IFF in Norway

The Crossing (Flukten) by George Kurian
Documentary Film Prize at Nordic Film Days Lübeck in Germany
Best Film at One World Brussels in Belgium
Youth Documentary Award at Bergen International Film Festival in Norway

The Fall (Fallet) by Andreas Thaulow
Best Director at European Film Festival Lille in France

The Fight for the Fjords (Kampen om fjordane) by Vigdis Nielsen
Audience Award at Eurodok in Norway

The Magnitsky Act – Behind the Scenes by Andrei Nekrasov
Special Commendation at Prix Europa

The Man Who Knew 75 Languages (Mannen som kunne 75 språk) by Anne Magnussen & Pawl Debski
Honourable Mention at Nordic Film Days Lübeck in Germany

The Marathon Diary (Maratondagboken) by Hanne Berkaak
Best Short Film at BCN Sports Film – Barcelona International FICTS Festival in Spain

The Tunnel (Tunnelen) by André Øvredal
Best Environmental Film at Interfilm Berlin in GermanyTechnical Award by the Norwegian Film Workers Association at The Norwegian Short Film Festival Grimstad in Norway
Best European Short Film at Strasbourg European Fantastic Film Festival in France
Silver Medal at Manhattan Short Film Festival in the USA
Best Short Film at Ithaca Fantastik Film Festival in the USA

Upside Down Everything is Abstract, My Father Said (Opp ned er alt abstrakt, sa pappa) by Anne Haugsgjerd
Special Mention at E-Motion Pictures – International Festival of Movies about Painting in Russia

Varicella by Victor Kossakovsky
Best Short Documentary at Nordic/Docs in Norway
Best Photography at Nordic/Docs in Norway
Best Documentary at International Short Film Festival of Cyprus

What Young Men Do (Barneraneren) by Jon Haukeland
Best Norwegian Documentary at Bergen IFF in Norway

When I Hear the Birds Sing (Når jeg hører fuglene synge) by Elin Grimstad
Liv Ullmann Peace Prize at Chicago International Children’s Film Festival in the USA
Youth Jury Prize for Animated Short Film at Chicago International Children’s Film Festival in the USA
2nd Prize, Animated Short Film at Chicago International Children’s Film Festival in the USA

Women & Wine (Kvinner & Cava) by Liv Karin Dahlstrøm
The Hourglass Award the Norwegian Short Film Festival in Norway

Working with Animals by Marc Reisbig
Best Extreme-Short Film Award at Seoul International Extreme-Short Image & Film Festival in Korea

World Wide Woven Bodies (Verdensvevde kropper) by Truls Krane Meby
Special Recognition at Aspen Shortfest in the USA

Håvard Bustnes, producer
NTNU Award presented at Kosmorama International Film Festival in Norway

Margreth Olin, filmmaker
Award of Honor at Nordic/Docs in Norway

 

Sweden

6A by Peter Modestij
Honorary Mention at Uppsala International Short Film festival in Sweden

Amalimbo by Juan Pablo Libossart
Nomination for European Film Award/ Orizzonti section at Venice Film Festival in Italy

Baby by Lovisa Sirén
Best Swedish Short Film at Uppsala International Short Film Festival in Sweden

Boy-Razor by Peter Pontikis
Special Mention/Children’s and Youth Short Film at International Short Film Festival Oberhausen in Germany

Bikes vs Cars by Fredrik Gertten
Audience Award at Internationales Filmwochendende in Würzburg in Germany

Corrosive Ill Omens (Illavarsel) by Mika Wiborgh & Tommy Forsberg
Best Experimental Short Film at FerFIlm Fest in Kosovo

Detained (Förvaret) by Anna Persson & Shaon Chakraborty
Best Documentary Film at the Guldbagge Awards in Sweden

Don Juan by Jerzy Sladkowski
Best Nordic Documentary at Gothenburg International Film Festival in Sweden
Best Nordic Documentary at Nordisk Panorama
Special Jury Mention at DOcaviv in Israel

Early Morning The 26th of January 2011 by Jesper Brodersen
The Terje Vigen Award at the Norwegian Short Film Festival in Norway

Forgotten Reason by Peter Larsson
Best Nordic Short Film at Nordisk Panorama

Hotel Kristineberg by Roxane von Gerber Hedayat & Moa Kjellstrand
Best New Doc at Tempo Documentary Festival in Sweden

I Remember When I Die by Maria Bäck
Honorary Mention at Gothenburg International Film Festival in Sweden

I Was a Winner (Jag var en vinnare) by Jonas Odell
The 1st Honourable Mention/International Short Film at the Norwegian Short Film Festival in Norway

Kiki by Sara Jordenö
Teddy Award for Best Documentary/Essay Film at the Berlinale in Germany
Kathleen Bryan Edwards Award for Human Rights at Full Frame Documentary Film Festival in the USA

Kung Fury by David Sandberg
Best Short Film at the Guldbagge Awards in Sweden

Martha & Niki by Thora Mårtens
Main Award at Tempo Documentary Festival in Sweden

Moms on Fire by Joanna Rytel
Audience Choice Award at Gothenburg International Film Festival in Sweden
Teddy Award for best Short Film at the Berlinale in Germany
Jury Distinction at Annecy International Animation Film Festival in France
Festivals Connexion Jury Distinction at Annecy International Animation Film Festival in France
Best Short Film at Riga International Film Festival in Latvia

Monalisa Story by Jessica Nettelbladt
Special Prize at Nordic/Docs in Norway

Mother Knows Best (Mamma vet bäst) by Mikael Bundsen
Audience Award at Uppsala International Short Film Festival
Youth Film Award at Internationale Kurzfilmtage Winterthur in Switzerland

Nice People (Trevligt folk) by Karin af Klintberg & Anders Helgeson
Best Feature Length Documentary at Nordic/Docs in Norway

Ruth by Hanna Heilborn
Children’s Choice Award at Nordisk Panorama

Stallion (Hingsten) by Ninja Thybjerg
Best Cinematography (Sophie Winqvist-Loggins) at Uppsala International Short Film Festival in Sweden

Ten Meter Tower (Hopptornet) by Maximilien Aertryck & Axel Danielson
Best Swedish Short at Gothenburg International Short Film Festival in Sweden
Prize by Eclectic Translations at Message to Man in Russia
Best Short Documentary Film at Jihlava International Documentary Film Festival in the Czech Republic

The Body is a Lonely Place (Kroppen är en ensam plats) by Ida Lindgren
Special Mention of the International Jury in Generation 14plus at the Berlinale in Germany
Special Mention of the Youth Jury in Generation 14plus at the Berlinale in Germany
Short Film Award at Tempo Documentary Festival in Sweden

The Crossing by George Kurian
Documentary Film Prize at Nordic Filmdays Lübeck in Germany

The Family by Ika Johannesson
Honorary Mention in the New Doc category at Tempo Documentary Festival in Sweden

The Loony-bin! by Moa Junström
Honorary Mention at Tempo Documentary Festival in Sweden

The Swedish Theory of Love by Erik Gandini
Honorary Mention at Eurodok in Norway

Those Who Said No by Nima Sarvestan
Best Current Affairs Documentary at Monte Carlo Television Festival in Monaco

Tracks (Spår) by Annica Carlsson Bergdahl & Gunnar Bergdahl
The Golden Chair for Best International Short Film at the Norwegian Short Film Festival in Norway

Linda Västrik, filmmaker
Mai Zetterling Artisk Foundation Stipend at Gothenburg International Film Festival in Sweden

Mikael Bundsen, short film director
Bonnie-Prize to a young filmmaker with a film in the short film programme at Gothenburg International Film Festival in Sweden

Nima Sarvestani, documentary filmmaker
Marek Nowicky Award at Watch Docs – Human Rights in Film in Poland